Polskie odczuwanie
GUSTAW HERLING-GRUDZIŃSKI: W dwudziestą rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II warszawski dziennik "Życie" zamówił u mnie artykuł. Zaproponowałem tytuł: "Pontyfikat stulecia". Dzisiaj także, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, jestem tego zdania. Kiedy krakowski kardynał Wojtyła został papieżem, Kościół znajdował się w trudnej sytuacji; niezależnie od impulsu, jaki dał Jan XXIII, wydawało się, że religia oddaliła się od ludzi, że jest to tradycja podtrzymywana przez katolików, ale pozbawiona ciepła. Ten papież zdołał natomiast stworzyć silną motywację w czasie gdy już upadły ideologie. Jego homilie, podróże, sam sposób modlitwy wpłynęły na odrodzenie się religijności. Doświadczenie tego papieża dowodzi, jak bardzo prawdziwa jest teza André Malraux, który powiedział, że "wiek XXI albo będzie wiekiem religii, albo nie będzie go wcale". Polak Wojtyła przygotował Kościół do wkroczenia w nowe stulecie i w nowe tysiąclecie, przeczuwając potrzebę religii.
Jakie znaczenie dla Polski, pańskiego kraju, kraju was obu, ma postać formatu Wojtyły?Ma znaczenie ogromne. Jego pierwsza pielgrzymka do Polski zbiegła się z prawdziwym przełomem, o czym miałem już okazję pisać na łamach "Giornale",...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta