Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie odczuwanie

09 kwietnia 2005 | Plus Minus | TM
źródło: Nieznane

GUSTAW HERLING-GRUDZIŃSKI O JANIE PAWLE II Polskie odczuwanie (c) JACEK DOMIŃSKI TITTI MARRONE: Mamy dziś porozmawiać o papieżu Janie Pawle II.

GUSTAW HERLING-GRUDZIŃSKI: W dwudziestą rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II warszawski dziennik "Życie" zamówił u mnie artykuł. Zaproponowałem tytuł: "Pontyfikat stulecia". Dzisiaj także, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, jestem tego zdania. Kiedy krakowski kardynał Wojtyła został papieżem, Kościół znajdował się w trudnej sytuacji; niezależnie od impulsu, jaki dał Jan XXIII, wydawało się, że religia oddaliła się od ludzi, że jest to tradycja podtrzymywana przez katolików, ale pozbawiona ciepła. Ten papież zdołał natomiast stworzyć silną motywację w czasie gdy już upadły ideologie. Jego homilie, podróże, sam sposób modlitwy wpłynęły na odrodzenie się religijności. Doświadczenie tego papieża dowodzi, jak bardzo prawdziwa jest teza André Malraux, który powiedział, że "wiek XXI albo będzie wiekiem religii, albo nie będzie go wcale". Polak Wojtyła przygotował Kościół do wkroczenia w nowe stulecie i w nowe tysiąclecie, przeczuwając potrzebę religii.

Jakie znaczenie dla Polski, pańskiego kraju, kraju was obu, ma postać formatu Wojtyły?

Ma znaczenie ogromne. Jego pierwsza pielgrzymka do Polski zbiegła się z prawdziwym przełomem, o czym miałem już okazję pisać na łamach "Giornale",...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3504

Zamów abonament