Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prorok odpowiedzialnej wolności

09 kwietnia 2005 | Plus Minus | LK

Prorok odpowiedzialnej wolności Poeta, dramaturg, aktor, teolog, filozof, sportowiec i biskup Rzymu. Można śmiało powiedzieć, że od zarania dziejów nikt nie przemawiał bezpośrednio do tak wielu ludzi, jak Jan Paweł II.

Żaden papież nie może się z Nim równać ani pod względem ilości i częstotliwości podróży do wszystkich zakątków naszej planety, ani pod względem sposobu, w jaki wykorzystywał współczesne media do przekazywania ludzkości swego przesłania pokoju, miłości i moralnej dyscypliny. Niewielu papieży zaznaczyło swoją obecność równie silnie, jak czynił to On w gwałtownie zmieniającym się, burzliwym świecie ostatnich dwóch dziesiątków lat drugiego millennium. Wręcz korci, by powiedzieć, że żaden papież nie dorównywał Mu pod względem głębokiego rozumienia własnej epoki, chociaż zaprzeczą temu ci - a jest ich wielu - którzy stawiają znak równości między rozumieniem swych czasów a bezrefleksyjnym uleganiem aktualnym trendom i modom z myślą o ułagodzeniu potencjalnych krytyków.

Poprzednik Jana Pawła II, Albino Luciani, przyjął imię Jan Paweł - wyraźnie po to, aby okazać wolę kontynuowania wspólnej duchowej spuścizny dwóch poprzednich papieży: Jana XXIII i Pawła VI. Pierwszy - inicjator Soboru Watykańskiego II - był uważany za odważnego reformatora, pragnącego stawić czoła olbrzymiemu wyzwaniu nowoczesności, wyzwaniu nowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3504

Zamów abonament