Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świat, który spotkał Jan Paweł II

09 kwietnia 2005 | Plus Minus | MS
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

OD NIKARAGUI PO JAPONIĘ Świat, który spotkał Jan Paweł II Boże, usłysz mój głos i ofiaruj światu Twój niemający końca pokój - modlił się Jan Paweł II przed pomnikiem w Hiroszimie. Z takim przesłaniem odwiedził papież sto kilkadziesiąt państw. W 1979 roku papież odwiedził najbiedniejsze dzielnice Nowego Jorku - murzyńską i latynoamerykańską. Mszę odprawił na Shea Stadium. (c) AP Kenia, 1995 r. W tym samym roku ogłoszona została adhortacja apostolska „Ecclesia in Africa”. (c) FORUM Papież z Markiem Skwarnickim w samolocie na trasie Kair - Rzym, 1999 r. (c) ARCHIWUM M. SKWARNICKIEGO / REPR. T. ŻUREK

W 1978 roku Jan Paweł II zastał Kościół rozdarty sporem między przeciwnikami zmian soborowych a tymi, którzy uznali, że sobór to tylko punkt, od którego zacznie się reforma Kościoła według zasad "nowych teologii". Wśród nich była "teologia wyzwolenia" powstała w krajach Trzeciego Świata. Proklamowała ona emancypację ubogich opartą na teorii walki klas i budowie socjalizmu jako Królestwa Bożego na ziemi. Sobór rzeczywiście stwierdzał, że Królestwo Boże chrześcijanie winni zaczynać budować już w tym życiu. Chodziło jednak o rozumienie pojęć i konfrontację teorii z praktyką. Karol Wojtyła przybywał do Rzymu z doświadczeniem Polski powojennej.

Już na początku 1979 roku udał się do Meksyku w pierwszą zagraniczną podróż. Tam, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3504

Zamów abonament