Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od obojętności do serdeczności

09 kwietnia 2005 | Dodatek Rzeczpospolitej | MS TS

Katolicyzm - prawosławie Od obojętności do serdeczności

Kościoły prawosławne z południa Europy, choć nieufne wobec katolików, nie są nieprzejednane tak jak Cerkiew rosyjska. Bartłomiej I, patriarcha ekumeniczny Konstantynopola, bywał gościem w Watykanie. A niechęć Kościołów Grecji, Bułgarii i Rumunii w dużej mierze stopniała.

Stało się to za sprawą papieskich wizyt - pierwszych wizyt papieża na ziemi prawosławnej od czasu schizmy wschodniej. Najpierw, w 1999 roku Jan Paweł II odwiedził Rumunię. W dwa lata później był w Grecji, później w Bułgarii.

Gest miłości

Jest taki kraj, w którym papież przejechał ulicami stolicy nie w papamobile, ale w zwykłym samochodzie; gdzie witały go nie radosne tłumy, lecz w najlepszym razie obojętność; gdzie znaczna część miejscowego kleru obrzucała go inwektywami (wśród których określenie "wilk z Watykanu" należało do łagodniejszych) - i gdzie mimo to wizyta papieża pozostawiła jak najlepsze wrażenie. Ojciec Święty wyjechał serdecznie żegnany, a prasa pisała, że wizyta otworzyła drzwi do pojednania Kościołów rzymskokatolickiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3504

Zamów abonament