Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Witajemo Tebe. Kochajemo Tebe

09 kwietnia 2005 | Dodatek Rzeczpospolitej | JM
źródło: Nieznane

UKRAINA Papież podniósł godność tego narodu, zasiał ziarna odnowy, które zakiełkowały podczas pomarańczowej rewolucji - mówi Mirosław Marynowicz z uniwersytetu katolickiego we Lwowie Witajemo Tebe. Kochajemo Tebe W procesji lwowskimi śladami papieża uczestniczyli Ukraińcy, Polacy, katolicy, unici, prawosławni (c) MIRON MASLIUK/WYSOKIJ ZAMOK

Szacunek do grekokatolików Jan Paweł II wyraził wymownym gestem zaraz po wyborze na papieża podczas uroczystej inauguracji pontyfikatu. Gdy podszedł Mu złożyć hołd kardynał Josef Slipyj, Jan Paweł II uniósł się, podobnie jak to uczynił przy prymasie Stefanie Wyszyńskim.

Później, w roku 1980, papież zwołał do Rzymu synod biskupów ukraińskich z diaspory i nie pozostawił wątpliwości, że gdy tylko się da, odtworzy na Ukrainie hierarchię i strukturę diecezjalną Kościoła katolickiego obu obrządków. Z początkiem 1991 roku we Lwowie powstały dwie metropolie: rzymskokatolicka i bizantyjsko-ukraińska (greckokatolicka).

Teraz władze Lwowa chcą uczcić pobyt Jana Pawła II w tym mieście w 2001 roku, nazywając Jego imieniem jedną z ulic. Nie wiadomo tylko, czy będzie to ulica Stryjska prowadząca do hipodromu, gdzie papież odprawiał mszę dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3504

Zamów abonament