Bez punktu oparcia
Dziś obie części Europy - zachodnia i wschodnia - znów zbliżają się do siebie. Zjawisko to, pozytywne samo w sobie, niepozbawione jest jednak ryzyka (dla Europy Wschodniej). Na czym ono polega? Na bezkrytycznym ustępowaniu negatywnym wpływom wzorów kulturowych, rozpowszechnionych na Zachodzie. Silne są tam nurty, które godzą w fundamenty ludzkiej moralności, w rodzinę i głoszą moralny nihilizm, rozwody, wolną miłość, przerywanie ciąży, antykoncepcję, wojnę z życiem poczętym oraz manipulowanie nim u schyłku dni. Program ten jest wspierany przez potężne i wpływowe centra ekonomiczne, z pomocą których próbuje się narzucić nowe wzory krajom znajdującym się na drodze rozwoju. Czyż nie jest to nowym modelem totalitaryzmu, skrywanego pod pozorami demokracji?".
Przytoczony fragment to cytat z książki Jana Pawła II "Pamięć i tożsamość", która ukazała się w jego ojczyźnie, w Krakowie, w połowie marca. Dzieło, w którym papież zawarł swoje rozważania o demokracji, moralności i wierze, o prawach człowieka i o losach Europy, stało się w istocie jego testamentem. W rzeczywistości prawdziwy wymiar jego osoby można będzie zrozumieć dopiero po jakimś czasie, z perspektywy. Dziś najczęściej mówi się o roli, jaką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta