Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwie kromki chleba z serem

09 kwietnia 2005 | Plus Minus | AK
źródło: Nieznane

ŻYDOWSCY PRZYJACIELE PAPIEŻA Dwie kromki chleba z serem Spotkanie z Jerzym Klugerem, Jerozolima 2000 r. (c) AP / ISAAC HARARI

Najbardziej znanym przyjacielem Jana Pawła II z lat młodości w Wadowicach jest Jerzy Kluger. List Ojca Świętego do Klugera opublikowany został w polskim wydaniu "L'Osservatore Romano" nr 5 - 6 w roku 1989 i następnie włączony do zbioru "Żydzi i judaizm w dokumentach Kościoła i nauczaniu Jana Pawła II (1965 - 1989)" wydanego przez warszawską Akademię Teologii Katolickiej w roku 1990.

30 marca 1989 roku papież pisał do Klugera: "Drogi Jurku! W dniu 9 maja br. na terenie synagogi zburzonej w czasie ostatniej wojny zostanie odsłonięta tablica dla uczczenia pamięci Żydów z Wadowic i okolicy, którzy stali się ofiarą prześladowania i zostali zgładzeni przez nazistów.

Bardzo Ci dziękuję za list, w którym mnie o tym powiadamiasz. Wielu z tych zgładzonych Twoich rodaków i współwyznawców było naszymi kolegami w szkole podstawowej, a później w wadowickim gimnazjum, w którym wspólnie zdawaliśmy maturę przed pięćdziesięciu laty. Wszyscy zaś jako wadowiczanie byli obywatelami tego miasta, z którym obaj - Ty i ja - jesteśmy związani pamięcią naszego dzieciństwa i młodości.

Synagogę wadowicką dobrze pamiętam, znajdowała się w pobliżu naszego gimnazjum. W oczach mam jeszcze szeregi wyznawców,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3504

Zamów abonament