Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Latynosi zasługują na swojego papieża

09 kwietnia 2005 | Dodatek Rzeczpospolitej | MT
źródło: Nieznane

Po okresie buntu teologów wyzwolenia Kościół Ameryki Łacińskiej wrócił pod skrzydła Watykanu Latynosi zasługują na swojego papieża Jeśli konklawe uzna, że nowego papieża winien charakteryzować rygoryzm w sprawach moralnych oraz wrażliwość na sprawy społeczne, następcą Jana Pawła II może zostać któryś z kardynałów latynoskich. Peru, katedra w Limie (c) REUTERS / PILAR OLIVARES

Wszystkich kardynałów elektorów z Ameryki Łacińskiej mianował Jan Paweł II. Wybierając ich, kierował się troską o losy lokalnego Kościoła, który angażował się w walkę polityczną kosztem głoszenia ewangelii i zbawiania dusz.

Gdy Jan Paweł II został papieżem, Ameryka Łacińska przeżywała okres ekspansji teologii wyzwolenia. Duchowni uważali, że Kościół powinien skoncentrować się na uświadamianiu ludziom ich praw po to, by sami zaczęli domagać się ziemi, sprawiedliwego podziału dochodów, dostępu do oświaty, ochrony zdrowia.

Kontynent katolików

Katolikami jest 86,8 proc. mieszkańców Ameryki Południowej i 66,47 proc. Ameryki Środkowej (w Europie - 39,96 proc.). Inaczej niż w Europie, wiernych nadal tu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3504

Zamów abonament