Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Posłanie Jana Pawła II musi przetrwać

09 kwietnia 2005 | Dodatek Rzeczpospolitej | BZ
źródło: Nieznane

ROZMOWA "RZECZPOSPOLITEJ" Rocco Buttiglione: Chciałbym, żeby nowy papież choć trochę przypominał Karola Wojtyłę. Ważne, żeby był zakochany w Chrystusie. Posłanie Jana Pawła II musi przetrwać (c) AFP / THIERRY MONASSE Rz: Przyjaźnił się pan z papieżem Janem Pawłem II. Dlaczego ten papież tak bardzo przyciągał ludzi i wciąż ich przyciąga?

ROCCO BUTTIGLIONE: Dlaczego miliony kobiet i mężczyzn pielgrzymują do Rzymu, by oddać hołd papieżowi? Nie dlatego, że znają jego dzieła. Nie z powodu jego filozofii. Przyjechali tu, bo go kochają. A kochają go dlatego, że byli kochani przez niego. Ten człowiek kochał Boga i Bóg, działając przez całe jego życie, uczynił go zdolnym do kochania ludzi. To był entuzjasta miłości i ludzie szli za nim, odpowiadając na jego wezwanie. Czy ważna jest jego filozofia? Owszem, ale ważniejsze jest jedno słowo: dziękuję.

Jan Paweł II miał charyzmatyczną osobowość. Może to ta charyzma przyciąga ludzi, a nie przesłanie?

Charyzmatyczna osobowość może przyciągnąć sto, tysiąc, a w naszych czasach - milion ludzi. Ale to nie jest przypadek Jana Pawła II. On ujął ludzi sercem. Serce przemawiało do serc. Dając ludziom swoje serce, przekazywał im prawdę moralną, fundamentalne wartości, a także fundamentalne wymagania moralne.

Jaka to była prawda?

Wszyscy nosimy w sercu podstawowe pragnienia oraz fundamentalne prawdy. Najważniejszą prawdą jest to, że nie powstaliśmy sami z siebie i że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3504

Zamów abonament