Największe piaski Europy
Przebycie około kilometrowego odcinka czerwonego szlaku przecinającego piaski od najwyższego wzniesienia, Łąckiej Góry (42 m n.p.m.), do brzegu morza - gdy grzęznąc w piasku, trzeba wspinać się w palącym słońcu na strome zbocza wydm - wymaga sporego wysiłku. Prawie nikt jednak się nie waha. Wydmy na mierzei oddzielającej jezioro Łebsko od morza - około 500 ha ruchomych piasków - to jedno z najciekawszych i najbardziej niezwykłych miejsc na polskim wybrzeżu.
Piach - wyrzucony na plaże przez morskie fale i przenoszony przez wiatr w głąb lądu - tworzy strome wzniesienia sięgające 30 - 40 m wysokości, które przemieszczają się na wschód w tempie od 3 do nawet 10 m rocznie.
Posłaniec RenuMorze piasku zasypuje stopniowo lasy, bagna i zagraża ludzkim osiedlom. Pod jego zwałami runęły niegdyś mury pierwszego kościoła parafialnego w Łebie. Jednocześnie od zachodu na wydmy wkracza roślinność. Najpierw trawy i mikołajek pomorski, a potem sosnowy las, który zarósł już wydmy od strony jeziora Gardno. Ten formowany wciąż na nowo przez morze i wiatry polodowcowy krajobraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta