Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabytkowe stołki

13 czerwca 1995 | Kraj | RS

Z pisma wynika, że Chętnik sprzedał bez zgody ministra nieruchomości stanowiące zabytki tudzież w ciągu miesiąca nie powiadomił o tym fakcie wojewódzkiego konserwatora. Ale już o tym, o jakie zabytki chodzi, nie ma ani słowa.

Zabytkowe stołki

Ryszarda Socha

W Przedsiębiorstwie Państwowym "Pracownie Konserwacji Zabytków" panuje przekonanie, że dyrektor Jacek Chętnik został odwołany z funkcji za to, iż chciał wyegzekwować pieniądze należne PKZ od firmy Archeo, której właścicielem jest Krzysztof Wieczorek, zięć Tadeusza Polaka, wiceministra kultury i sztuki. Ledwie bowiem dyrektor Chętnik wydał polecenie radcy prawnemu PKZ, aby sprawę przeciwko Archeo skierował do sądu, a już dwa dni później trzymał w ręku podpisane przez ministra Kazimierza Dejmka odwołanie ze stanowiska.

Z dokumentu wynikało, że szef PKZ naruszył ustawę o ochronie dóbr kultury i muzeach z 15 lutego 1962 roku. Jacek Chętnik bardzo był ciekaw, co konkretnie, zdaniem zwierzchników, zrobił wbrew obowiązującemu prawu. Interesowało go to tym więcej, że podstawą do jego odwołania nie może być jakiekolwiek naruszenie. Musi być ono "rażące".

Pismo z zapytaniem wysłał do ministra Dejmka 3 marca 1995 roku. W tym samym dniu swój sprzeciw wobec decyzji ministra wyraziła Rada Pracownicza PKZ. Po upływie 5 tygodni, 10 kwietnia, Jacek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 504

Spis treści
Zamów abonament