Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czterdziestoletnie planowanie

13 czerwca 1995 | Ekonomia | AK

KWB Turów

Czterdziestoletnie planowanie

Niedawno podpisano w Turowie umowę wieloletnią na "dostawę -- odbiór węgla brunatnego". Był to jeden z warunków zamknięcia programu finansowania modernizacji Kopalni i Elektrowni Turów, jak zapewnia Andrzej Szwarnowski, dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Dla gminy Bogatynia i pobliskiego Zgorzelca -- kolejny symptom stabilności: praktycznie gwarancja pracy do 2035 roku. Stopa bezrobocia w gminie Bogatynia wynosi pięć procent. Z energetyczno-kopalnianego kompleksu w Worku Żytawskim żyje około pięćdziesięciu tysięcy osób.

Historia w tle

Złoże węgla brunatnego Turów eksploatowane jest w sposób przemysłowy metodą odkrywkową już od 1904 r. Strona polska przejęła wyrobiska w 1947 roku i do 1962 roku wydobycie roczne wynosiło 4-6 mln ton. Po wybudowaniu Elektrowni Turów o mocy dwóch tysięcy megawatów roczne wydobycie było największe w latach 1972-88 i wynosiło od 19, 5 mln ton do 25 mln trocznie. Od 1988 roku następuje stały spadek wydobycia. Do elektrowni Turów w ciągu ostatnich dwóch lat dostarczano rocznie ok. 13, 8 mln ton. Mimo tego spadku produkcji kopalnia z działalności gospodarczej w latach 1991-94 uzyskiwała dodatnią rentowność. Jej kondycja oraz przyjęty biznesplan, towarzyszący podpisanej wspomnianej umowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 504

Spis treści
Zamów abonament