Czterdziestoletnie planowanie
KWB Turów
Czterdziestoletnie planowanie
Niedawno podpisano w Turowie umowę wieloletnią na "dostawę -- odbiór węgla brunatnego". Był to jeden z warunków zamknięcia programu finansowania modernizacji Kopalni i Elektrowni Turów, jak zapewnia Andrzej Szwarnowski, dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Dla gminy Bogatynia i pobliskiego Zgorzelca -- kolejny symptom stabilności: praktycznie gwarancja pracy do 2035 roku. Stopa bezrobocia w gminie Bogatynia wynosi pięć procent. Z energetyczno-kopalnianego kompleksu w Worku Żytawskim żyje około pięćdziesięciu tysięcy osób.
Historia w tle
Złoże węgla brunatnego Turów eksploatowane jest w sposób przemysłowy metodą odkrywkową już od 1904 r. Strona polska przejęła wyrobiska w 1947 roku i do 1962 roku wydobycie roczne wynosiło 4-6 mln ton. Po wybudowaniu Elektrowni Turów o mocy dwóch tysięcy megawatów roczne wydobycie było największe w latach 1972-88 i wynosiło od 19, 5 mln ton do 25 mln trocznie. Od 1988 roku następuje stały spadek wydobycia. Do elektrowni Turów w ciągu ostatnich dwóch lat dostarczano rocznie ok. 13, 8 mln ton. Mimo tego spadku produkcji kopalnia z działalności gospodarczej w latach 1991-94 uzyskiwała dodatnią rentowność. Jej kondycja oraz przyjęty biznesplan, towarzyszący podpisanej wspomnianej umowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta