Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepustki pod specjalnym nadzorem

13 czerwca 1995 | Prawo | JW

Zdanie odrębne

Przepustki pod specjalnym nadzorem

Janusz Wojciechowski

Przepustki dla więźniów -- powracający temat, odgrzewany zwłaszcza wtedy, gdy zdarzy się jakaś spektakularna zbrodnia popełniona przez czasowo uwolnionych pensjonariuszy zakładu karnego. Dwa najgłośniejsze przykłady -- proces "łomiarza" i ucieczka nieletniego zabójcy z Ochoty -- stały się przyczynkiem do ostrych ataków na polski system penitencjarny. Już nie tylko o przepustki chodzi, ale w ogóle o nadmiar luzu w polskich więzieniach.

Choć krytyka bierze górę, polityka zwiększonego liberalizmu i humanitaryzmu w podejściu do więźniów ma swoich twardych obrońców, zwłaszcza wśród funkcjonariuszy więziennictwa. Twierdzą oni, że nowa polityka penitencjarna sprawdziła się wpraktyce, o czym świadczy choćby brak większych buntów w więzieniach czy znaczne ograniczenie zasięgu tzw. grypsery. W obronie przepustek oraz szczególnie ostatnio rozpowszechnionych widzeń bezdozorowych (w istocie to też przepustki, tyle że krótsze) wytaczany jest argument, iż dzięki nim spadła zasadniczo liczba tzw. niepowrotów. Ich wskaźnik jest obecnie znikomy, zaledwie 0, 3 proc. , czyli na każdych tysiąc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 504

Spis treści
Zamów abonament