Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Amortyzator story

13 czerwca 1995 | Nauka i Technika | KK

Buja, że aż mdło!

Amortyzator story

Ludzkość wiele zawdzięcza bezimiennym geniuszom z przeszłości, wynalazcom siekiery, koła, drabiny, żurawia studziennego, żeby nie wspomnieć o kiełbasie czy piwie. Wszystkie te wynalazki, sięgające epoki kamienia, funkcjonują w najlepsze do dziś. Może to dziwne, ale do grupy najstarszych arcydzieł myśli technicznej należy amortyzator.

Sprężysta historia

Kilkadziesiąt tysięcy lat temu ktoś wpadł na pomysł, że silnie zgięta i przytrzymana gałąź, zaostrzona bądź z przytwierdzonym ostrym kamieniem, puszczona w odpowiednim momencie, ugodzi przebiegające w pobliżu zwierzę. Tak powstała sprężyna. Po raz drugi ideę sprężyny zastosowano w łuku. Istota tego wynalazku polega na oddawaniu energii mechanicznej. W starożytności doszło do prawdziwego rozkwitu zastosowań tej idei, konstruowano rozmaite miotacze kamieni, na przykład w bitwach morskich służyły do tego odginane deski.

W roku 1485 Leonardo da Vinci zaprojektował gigantyczną kuszę do walk oblężniczych, przewidział zastosowanie w niej metalowych płaskowników, czyli nic innego jak resor piórowy. Ten projekt nie został zrealizowany, natomiast Maurowie z Półwyspu Ibreryjskiego zbudowali -- dokładnie na tej zasadzie -- miniaturową kuszę dającą się ukryć w rękawie. Idea sprężyny zaczyna zadomawiać się na stałe w technicznym dziedzictwie ludzkości. Około 1500...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 504

Spis treści
Zamów abonament