Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Realne zagrożenie albo próba obrony

13 czerwca 1995 | Nauka i Technika | ZZ

Auta elektryczne bardziej szkodliwe niż benzynowe?

Realne zagrożenie albo próba obrony

-- Zastępowanie tradycyjnych aut samochodami z napędem elektrycznym narazi ludzi na większe niż dotychczas zagrożenie powodowane przez ołów używany do produkcji akumulatorów. Zniweczony może być ponadto korzystny efekt, jaki uzyskano wycofując zużycia benzynę z dodatkiem ołowiu -- ostrzegają trzej naukowcy amerykańscy w swej pracy opublikowanej w jednym z ostatnich numerów czasopisma "Science". Wyniki tych badań wywołały duże poruszenie w kręgach specjalistów w USA. Krytycy twierdzą, że autorzy pracy, naukowcy z Carnegie-Mellon University w Pittsburgu, w swych szacunkach oparli się na nierealistycznych założeniach i że wnioski o zagrożeniu są przesadzone.

Sprawa ma jeszcze jeden -- wszystko wskazuje, że istotny -- aspekt. Otóż za trzy lata amerykański przemysł samochodowy musi zacząć dostarczać na rynek auta z napędem elektrycznym w stosunkowo dużej liczbie. Wchodzą bowiem w życie w Kalifornii, Nowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 504

Spis treści
Zamów abonament