Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybkie wychodzenie z recesji

13 czerwca 1995 | Ekonomia | JB

65. raport Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) o gospodarce światowej wroku 1994

Szybkie wychodzenie z recesji

-- Wyniki gospodarcze za rok ubiegły należy ocenić jako bardzo dobre -- powiedział wczoraj w Bazylei W. F. Duisenberg, prezydent Banku Rozliczeń Międzynarodowych (Bank of International Settlements-BIS) , prezentując raport o gospodarce światowej, wydany przez tę instytucję finansową.

Raport "banku banków" podkreśla w tym roku szczególnie negatywne i niebezpieczne aspekty ewolucji gospodarczej na świecie, a więc akumulację zadłużenia, wysokie bezrobocie w Europie, jak również utrzymującą się inflację w wielu krajach rozwijających się. Sytuacja w gospodarce światowej w ubiegłym roku -- stwierdzają autorzy raportu BIS -- pozwala sądzić, że większość krajów uprzemysłowionych i rozwijających się weszła w fazę trwałego rozwoju oraz podnoszenia poziomu życia, mimo iż okazało się to o wiele trudniejsze do osiągnięcia, niż przewidywano to jeszcze rok czy też dwa lata temu. Jest pewne, że międzynarodowy system finansowy wykazał się dużą zdolnością opierania się rozlicznym presjom i szokom, jakie po sobie systematycznie następowały wubiegłym roku.

Wysoki wzrost i niska inflacja

Nierównomierne rozłożenie się koniunktury, które można było zauważyć w głównych regionach gospodarki światowej jeszcze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 504

Spis treści
Zamów abonament