Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Historia pewnego poligonu

13 czerwca 1995 | Świat | WP

Był rok 1893, kiedy dowództwo armii II Rzeszy utworzyło w prowincjonalnym Königsbrück garnizon i poligon. Miejsce wybrano nieprzypadkowo -- 30 km na północ od Drezna, na gruntach piaszczystych i nieurodzajnych. W ciągu stu lat poligon dwukrotnie rozbudowano: najpierw przed II wojną światową, potem po roku 1945, gdy przejęła go natychmiast i całkowicie odizolowała od świata Armia Czerwona. Tak powstał jeden z największych poligonów Niemiec wschodnich.

Historia pewnego poligonu

Wojciech Pięciak we współpracy z Ryszardem Kawęskim

-- Tam są -- Roland Schiller pokazuje kierunek. Z odległości 100 metrów żeremie bobrowe wygląda jak stos gałęzi. Bliżej nie podejdziemy. Zagajnik urywa się, ustępując miejsca bagnistej łące z podejrzanymi wodnymi oczkami. Bobrów nie widać.

-- Wychodzą rano i wieczorem -- zapewnia Schiller i na dowód pokazuje nacięcia na drzewach. Zna tu każdy zakątek. Potrafi zaprowadzić do miejsca, gdzie rosną ogromne kozaki. Odnajdzie trop jelenia i rysia. Pokaże bociana, który w Niemczech jest już rzadkością, albo orła krążącego nad piaszczystą równiną porośniętą krzakami i niskimi laskami brzozowymi. Ale oczkiem w głowie Schillera -- mężczyzny w wytartych spodniach i swetrze z wojskowego demobilu -- są bobry. Ile ich jest? Dużo, bardzo dużo. Rozmnożyły się tutaj, nie niepokojone przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 504

Spis treści
Zamów abonament