Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Importowane hobby dla bogatych

13 czerwca 1995 | Ekonomia | JB LO DW

Rynek sprzętu fotograficznego

Importowane hobby dla bogatych

Zdjęcia, które w czasie tegorocznych wakacji będą robili Polacy, mogłyby być i tańsze, i lepsze. Tańsze, gdyby cła i opłaty nałożone na sprzedaż sprzętu fotograficznego zostały zredukowane. Lepsze, gdyby został ograniczony masowy przemyt, który z powodu tak wysokich opłat w Polsce się rozwija -- twierdzą importerzy sprzętu fotograficznego. W konsekwencji -- Polacy mogą sobie pozwolić na robienie 10 razy mniej zdjęć niż np. Japończycy.

Cła pobierane na polskich granicach za przewóz sprzętu fotograficznego wynoszą obecnie 26 proc. jego wartości, do czego dochodzi 5-procentowa opłata graniczna. Oprócz tego klienci muszą zapłacić 22-procentowy podatek VAT. Zdaniem importerów, opłaty te nie przynoszą korzyści dla budżetu, pobudzają bowiem przemyt i zmniejszają tym samym wielkość płaconego podatku VAT. Cła nie chronią również krajowego przemysłu fotograficznego, który już praktycznie nie istnieje. Dziś nikt nie wytwarza w Polsce aparatów fotograficznych, zaś warszawskie Państwowe Zakłady Optyczne ograniczają się do produkcji rzutników do slajdów ipowiększalników do filmów czarno-białych.

Polacy wypadli z rynku

Polskie firmy straciły także niemal cały rynek filmów fotograficznych. Samodzielnie produkują one...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 504

Spis treści
Zamów abonament