Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestroga dla dziennikarzy: nie nazywaj sędziego "wściekłym typem"

13 czerwca 1995 | Prawo | MA

Prosto ze Strasburga

Przestroga dla dziennikarzy: nie nazywaj sędziego "wściekłym typem"

Marek Antoni Nowicki

Europejska Komisja Praw Człowieka i Europejski Trybunał Praw Człowieka uznały, choć nie jednomyślnie, że wyrok austriackiego sądu skazujący dziennikarza i wydawcę za zniesławienie sędziego nie naruszył prawa do swobody wypowiedzi.

W marcu 1987 r. w wiedeńskim piśmie "Forum" ukazał się artykuł Pragera "Uwaga! Surowi sędziowie! " napisany na podstawie obserwacji z wielu procesów karnych, oświadczeń adwokatów, dziennikarzy-korespondentów sądowych, a także wyników badań naukowych. Po ogólnym wstępie Prager opisał szczegółowo zachowanie dziewięciu sędziów Sądu Okręgowego w Wiedniu, wśród nich sędziego J. I to on właśnie 23 kwietnia 1987 r. wystąpił do sądu z oskarżeniem prywatnym o zniesławienie. Domagał się skonfiskowania numeru pisma, w którym ukazał się artykuł, opublikowania fragmentów wyroku skazującego, odszkodowania od wydawcy oraz ukarania go wraz z autorem grzywną i zwrotu kosztów. Prager i Oberschlick (wydawca) wystąpili do Sądu Najwyższego o wyłączenie sędziów Okręgowego Sądu Karnego i Sądu Apelacyjnego w Wiedniu. Sąd Najwyższy uwzględnił wniosek dotyczący Sądu Okręgowego i przekazał sprawę do rozpatrzenia sądowi w Eisenstadt.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 504

Spis treści
Zamów abonament