Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przegrywana szansa

13 czerwca 1995 | Ekonomia | MD

Zagrożenie inflacją

Przegrywana szansa

Marek Dąbrowski

Po raz kolejny zabieram głos w sprawie zagrożenia inflacyjnego. Ale też sytuacja wydaje się nie ulegać zmianie na lepsze. Co decyduje o wysokości inflacji?

Przypomnijmy po raz kolejny -- o wysokości inflacji decyduje tempo wzrostu zasobu pieniądza w gospodarce oraz popyt na pieniądz krajowy. Ten ostatni ilustruje stopień gotowości obywateli i podmiotów gospodarczych do przechowywania swych aktywów w walucie krajowej (gotówkowej lub depozytowej) . Popyt na pieniądz determinowany jest z jednej strony rozmiarami realnego PKB (wraz ze wzrostem tego ostatniego automatycznie rośnie popyt na pieniądz, jeśli inne czynniki nie ulegają zmianie) , a z drugiej strony -- szybkością obiegu pieniężnego.

Ta zaś z kolei uzależniona jest w pewnym stopniu od czynników technicznych (wraz z rozwojem systemu bankowego i nowoczesnych technik bankowych szybkość obiegu pieniężnego ulega przyspieszeniu) , ale przede wszystkim od oczekiwań inflacyjnych i dewaluacyjnych, w powiązaniu z wysokością stóp procentowych od depozytów ipolityką kursową. Jeśli posiadacz depozytu bankowego dostrzega, iż stopa procentowa nie pokrywa oczekiwanej przez niego inflacji, zrezygnuje zapewne z oszczędzania, przeznaczając posiadane środki na inwestycje lub konsumpcję. Jeśli mimo wszystko decyduje się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 504

Spis treści
Zamów abonament