Przegrywana szansa
Zagrożenie inflacją
Przegrywana szansa
Marek Dąbrowski
Po raz kolejny zabieram głos w sprawie zagrożenia inflacyjnego. Ale też sytuacja wydaje się nie ulegać zmianie na lepsze. Co decyduje o wysokości inflacji?
Przypomnijmy po raz kolejny -- o wysokości inflacji decyduje tempo wzrostu zasobu pieniądza w gospodarce oraz popyt na pieniądz krajowy. Ten ostatni ilustruje stopień gotowości obywateli i podmiotów gospodarczych do przechowywania swych aktywów w walucie krajowej (gotówkowej lub depozytowej) . Popyt na pieniądz determinowany jest z jednej strony rozmiarami realnego PKB (wraz ze wzrostem tego ostatniego automatycznie rośnie popyt na pieniądz, jeśli inne czynniki nie ulegają zmianie) , a z drugiej strony -- szybkością obiegu pieniężnego.
Ta zaś z kolei uzależniona jest w pewnym stopniu od czynników technicznych (wraz z rozwojem systemu bankowego i nowoczesnych technik bankowych szybkość obiegu pieniężnego ulega przyspieszeniu) , ale przede wszystkim od oczekiwań inflacyjnych i dewaluacyjnych, w powiązaniu z wysokością stóp procentowych od depozytów ipolityką kursową. Jeśli posiadacz depozytu bankowego dostrzega, iż stopa procentowa nie pokrywa oczekiwanej przez niego inflacji, zrezygnuje zapewne z oszczędzania, przeznaczając posiadane środki na inwestycje lub konsumpcję. Jeśli mimo wszystko decyduje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta