Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Farmaceutyczna ruletka

13 czerwca 1995 | Nauka i Technika | ZW

Farmaceutyczna ruletka

Rozpoczynamy wielką grę. .. Tak mówi o nowych zamierzeniach Instytutu Farmaceutycznego jego dyrektor Wiesław Szelejewski. Ta wielka gra to próba wejścia polskiego przemysły farmaceutycznego do I ligii tych nielicznych firm na świecie, które nie zajmują wyłącznie kopiowaniem farmaceutyków, na które wygasły już patenty, ale opracowywaniem leków oryginalnych, najnowocześniejszych, najbardziej skutecznych. Czy to możliwe? W Polsce, gdzie dotychczas specjaliści po mistrzowsku zajmowali się wyłącznie podrabianiem cudzych produktów?

Opracowanie oryginalnego leku (New Chemical Entities) trwa zwykle co najmniej 10 lat i jest wyjątkowo kosztowne. Mogą sobie na to pozwolić tylko najwięksi potentaci, jak Glaxo, Merck, Upjohn czy Ely Lilly. Tylko największe koncerny farmaceutyczne stać na wyłożenie co najmniej 200--250 mln USD, bo tyle właśnie kosztuje opracowanie nowego specyfiku i jego promocja. Komu jednak uda się to osiągnąć, ma zapewnione ogromne zyski. W ciągu kilku lat sprzedaży preparatu (lub licencji) można uzyskać co najmniej kilkakrotnie wyższe dochody (jedynie w modernizację zakładów farmaceutycznych, by spełnieniały one wymagania GMP, trzeba zainwestować w kraju 400--600 mln USD) .

Gorzka pigułka

Niestety, ryzyko tego przedsięwzięcia też jest duże. Spośród stu "obiecujących"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 504

Spis treści
Zamów abonament