Obrona z wyboru i z urzędu
Z orzecznictwa Europejskiej Komisji Praw Człowieka
Obrona z wyboru i z urzędu
Europejska Konwencja Praw Człowieka w art. 6 ust. 3 lit. c) stanowi:
"Każdy oskarżony o popełnienie czynu zagrożonego karą ma co najmniej prawo do bronienia się osobiście lub przez ustanowionego przez siebie obrońcę, a jeśli nie ma wystarczających środków na pokrycie kosztów obrony -- do bezpłatnego korzystania z pomocy obrońcy wyznaczonego z urzędu, gdy wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości".
Orzecznictwo Komisji na ten temat jest bogate, dlatego przedstawiamy tu wybrane tezy.
Wspomniany przepis nie gwarantuje prawa do kontaktowania się ze swoim adwokatem w każdym czasie i wymiany, bez żadnych ograniczeń, poufnych wskazówek lub informacji (dec. Bonzi przeciwko Szwajcarii, 12 lipca 1978 r. , skarga nr 7854/ 77, DR 12/ 185; dec. Krocher i Moller przeciwko Szwajcarii, 9 lipca 1981 r. , skarga nr 8463/ 78, DR 26/ 24) .
Nie gwarantuje on oskarżonemu prawa do osobistej obecności w każdym stadium postępowania, jak również do nieograniczonej liczby obrońców. Państwo jest uprawnione do regulowania udziału adwokata w postępowaniu przed sądem i jego obowiązku poszanowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta