Egzamin dojrzałości
Proces szefa tajnej policji zczasów dyktatury generała Pinocheta wystawił na ciężką próbę osławiony pragmatyzm Chilijczyków i doprowadził do wzrostu napięcia w kraju od lat spokojnie budującym gospodarczą prosperity
Egzamin dojrzałości
Małgorzata Tryc-Ostrowska
W Chile odżyły w ostatnich tygodniach emocje, które -- po obaleniu socjalistycznego prezydenta Salvadora Allende -- podzieliły na kilkanaście lat kraj na dwa wrogie światy. Pragmatyzm Chilijczyków został wystawiony na ciężką próbę. Stało się tak za sprawą "procesu stulecia", w wyniku którego skazani zostali na kary więzienia dwaj chilijscy generałowie, w tym szef cieszącej się ponurą sławą policji politycznej Augusto Pinocheta, przed którą niegdyś drżało całe Chile.
Czy wojsko będzie próbowało przeszkodzić w aresztowaniu generała Manuela Contrerasa? Czy Chilijczycy uznają wyrok Sądu Najwyższego za okazję do rozliczenia się z przeszłością kosztem politycznej stabilności, której kraj zawdzięcza stabilność gospodarczą? Demokratyczne Chile zdaje w tych pełnych napięć dniach egzamin dojrzałości. ..
Pragmatyzm po chilijsku
Kilkanaście lat ryzykownej walki o demokrację nauczyło Chilijczyków pragmatyzmu. Najdobitniej świadczy o tym ich stosunek do generała Pinocheta, który w Europie nadal...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta