Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Egzamin dojrzałości

13 czerwca 1995 | Świat | MT

Proces szefa tajnej policji zczasów dyktatury generała Pinocheta wystawił na ciężką próbę osławiony pragmatyzm Chilijczyków i doprowadził do wzrostu napięcia w kraju od lat spokojnie budującym gospodarczą prosperity

Egzamin dojrzałości

Małgorzata Tryc-Ostrowska

W Chile odżyły w ostatnich tygodniach emocje, które -- po obaleniu socjalistycznego prezydenta Salvadora Allende -- podzieliły na kilkanaście lat kraj na dwa wrogie światy. Pragmatyzm Chilijczyków został wystawiony na ciężką próbę. Stało się tak za sprawą "procesu stulecia", w wyniku którego skazani zostali na kary więzienia dwaj chilijscy generałowie, w tym szef cieszącej się ponurą sławą policji politycznej Augusto Pinocheta, przed którą niegdyś drżało całe Chile.

Czy wojsko będzie próbowało przeszkodzić w aresztowaniu generała Manuela Contrerasa? Czy Chilijczycy uznają wyrok Sądu Najwyższego za okazję do rozliczenia się z przeszłością kosztem politycznej stabilności, której kraj zawdzięcza stabilność gospodarczą? Demokratyczne Chile zdaje w tych pełnych napięć dniach egzamin dojrzałości. ..

Pragmatyzm po chilijsku

Kilkanaście lat ryzykownej walki o demokrację nauczyło Chilijczyków pragmatyzmu. Najdobitniej świadczy o tym ich stosunek do generała Pinocheta, który w Europie nadal...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 504

Spis treści
Zamów abonament