Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciągle brakuje ponad 5 mld zł

13 czerwca 1995 | Gazeta | KJ

Wyższe podatki, większa składka na ZUS czy emerytury i renty bez realnego wzrostu?

Ciągle brakuje ponad 5 mld zł

Na ponad 5 miliardów złotych "nie dopina się" przyszłoroczny budżet (niezależnie od zakładanego 9, 7-miliardowego deficytu) . Jeśli nie będzie zmiany zasad waloryzacji emerytur i rent ani możliwości dalszych cięć w wydatkach, trzeba będzie podnieść podatek od dochodów osobistych do: 25, 43 i 50 proc. (wariant pierwszy) , albo do: 25, 40 i 54 proc. (wariant drugi) -- przestrzega resort finansów w przesłanych wczoraj do Urzędu Rady Ministrów założeniach do budżetu na 1996 r. Symulacje resortu finansów dotyczą też podniesienia składki na ZUS; jednak aby znaleźć 5, 1 mld zł, składka musiałaby wzrosnąć z 45 proc. na 52, 5 proc.

Dwie waloryzacje emerytur i rent

Gdyby w 1996 r. emerytury i renty pozostały realnie na tym samym poziomie co w 1995 r. , deficyt byłby mniejszy o ponad 5 mld zł.

Tymczasem przeciętny emeryt lub rencista powinien otrzymać w przyszłym roku realnie o 12, 9 proc. więcej niż w roku bieżącym. Emerytury i renty rolnicze rosną jeszcze szybciej -- realnie o 13, 2 proc. Wzrost ten wynika z obowiązującego systemu waloryzacji emerytur i rent -- przypomina resort finansów w założeniach do budżetu.

Jeśli założyć, że w przyszłym roku obowiązywać będzie ten sam system...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 504

Spis treści
Zamów abonament