Tylko przedsiębiorca może być agentem
W języku potocznym umowa agencyjna często utożsamiana jest z działalnością reklamową, ubezpieczeniową lub obrotem nieruchomościami. Powszechnie przyjmuje się, że polega to na skojarzeniu dwóch stron, które dzięki temu będą mogły zawrzeć interesującą je umowę, np. sprzedaży mieszkania.
Najczęściej słowo "agent" przypisuje się do agenta ubezpieczeniowego, który jako "akwizytor" namawia do zawarcia określonej umowy na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego.
Na czym polega umowa agencyjnaZ prawniczego punktu widzenia umowa agencyjna zaliczana jest do umów o świadczenie usług, z zakresu szeroko rozumianego pośrednictwa. Jedną z jej cech charakterystycznych jest działanie pośrednika w cudzym imieniu i na cudzy rachunek. Umowa ta uregulowana jest w kodeksie cywilnym (w tytule XXIII).
Umowa agencyjna jest umową o typowo zawodowym charakterze, gdzie obie strony - zarówno agent, jak i dający zlecenie - muszą być przedsiębiorcami. Stronami umowy agencyjnej są dwa profesjonalne podmioty - przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą.
Agent - przedsiębiorca - zobowiązuje się do stałego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta