Który sąd wybrać
- Dostarczyliśmy towar włoskiemu odbiorcy, ale do dziś nie otrzymaliśmy zapłaty. Co robić? - pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Oczywiście dopytywać, ponaglać, wyjaśniać i negocjować. Kiedy jednak próby "pokojowego" rozwiązania sprawy spełzną na niczym, pozostaje skierować sprawę na drogę sądową. Rzeczą podstawową jest wówczas umiejętność ustalenia sądu właściwego do rozpoznania sprawy.
Nie jest to proces prosty, choćby dlatego, że właściwość sądu jest punktem wyjścia przy kalkulowaniu kosztów, z jakimi wiązać się będzie postępowanie. Chodzi m.in. o wysokość opłat sądowych, wydatków związanych z koniecznością dojazdu do sądu itp.
Który sądDla czytelniczki z pewnością istotne jest to, czy może wytoczyć proces przed sądem polskim, czy też musi poprosić o pomoc sąd włoski. Ponieważ chodzi o firmę unijną, to w grę wchodzą regulacje rozporządzenia Rady nr 44/2001 w sprawie jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych.
Jego treść w języku polskim można znaleźć m.in. poprzez wyszukiwarkę internetową znajdującą się pod adresem http://europa.eu.int/eur-lex/lex/en/index.htm. O tym, jak szukać unijnego prawa, pisaliśmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta