Pośrednikowi należy się rekompensata
Potwierdził to jednoznacznie Sąd Najwyższy w niedawnym precedensowym wyroku z 8 listopada 2005 r. (I CK 167/05). W końcu firma nadal czerpie korzyści ze starań byłego już agenta.
Na jakiej podstawiePrzedstawiciel handlowy ma prawo domagać się takiej rekompensaty na podstawie art. 764 3 kodeksu cywilnego. Dotychczas niektóre ze sformułowań tego przepisu budziły wątpliwości. Jeśli odchodzący agent upominał się o udział w wypracowanych przez siebie korzyściach, to firmy przyjmowały interpretację, że nic mu się nie należy.
Zmienić powinien to wspomniany wyrok Sądu Najwyższego.
To wynika z dyrektywyPrawo do udziału w korzyściach, jakie po odejściu agenta zleceniodawca nadal czerpie z jego pracy, nie jest bynajmniej polskim wynalazkiem. Art. 764 3 k.c. to przeniesienie do naszego sytemu prawnego dyrektywy Rady Europy nr 96/156 z 1989 r. w sprawie koordynacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do przedstawicieli handlowych działających na własny rachunek.
Stu...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta