Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co do metra i sekundy

27 grudnia 2005 | Nauka i Technika | KU
źródło: Nieznane

TECHNIKA Co do metra i sekundy Uniezależniamy się od Ameryki - rusza budowa europejskiego systemu nawigacji satelitarnej, z którego będą mogły korzystać statki i samochody

Jutro zostanie wystrzelony na orbitę Giove A, pierwszy kontrolny satelita systemu nawigacji satelitarnej Galileo. W 2010 wszyscy będziemy mogli korzystać z urządzeń nawigacji satelitarnej o metrowej dokładności, obsługiwanej przez europejskie satelity zarządzane przez instytucje cywilne. Udział Polski w tym wspólnym europejskim przedsięwzięciu jest niewielki, ale istotny. Laboratorium Czasu i Częstotliwości Centrum Badań Kosmicznych bierze udział w projektowaniu systemu kontroli czasu całego systemu Galileo.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rosyjska rakieta Sojuz-Fregat wystartuje 28 grudnia o godzinie 6.19 czasu środkowoeuropejskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie i wyniesie na orbitę 600-kilogramowego europejskiego satelitę.

Po czterech...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3722

Spis treści
Zamów abonament