Nie zwlekaj z wydaniem świadectwa pracy
Pracownikowi zatrudnionemu na czas określony kończy się umowa o pracę. Nie zamierzamy jej przedłużyć i trzeba mu wydać świadectwo pracy. Jak je wypełnić? Czy w ustępie 3 lit. c dotyczącym podstawy prawnej wygaśnięcia stosunku pracy należy wpisać "umowa na czas określony"?
Już samo pytanie czytelniczki sygnalizuje dość powszechnie popełniany błąd. Po pierwsze, umowa o pracę wygasa m.in. z powodu: > śmierci pracownika (art. 63 1 k.p.), > śmierci pracodawcy (art. 63 2 k.p.), > upływu 3 miesięcy tymczasowego aresztowania pracownika (art. 66 k.p.), > niezgłoszenia się pracownika do pracy w ciągu 30 dni od zakończenia zasadniczej służby wojskowej (art. 122 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP - DzU z 2004 r. nr 241‚ poz. 2416 ze zm.).
Po drugie, ustęp 3 świadectwa pracy dotyczy ustania stosunku pracy i dzieli się na 3 litery: > a - tryb i podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy, > b - szczególne przypadki rozwiązania stosunku pracy, > c - podstawa prawna wygaśnięcia stosunku pracy.
Wypełniając zatem ustęp 3 lit. c świadectwa pracy, czytelniczka postąpi nieprawidłowo. Umowa na czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta