Internet sprzyja kulturze
Pojawienie się nowoczesnych technologii to tylko część szerszego procesu cywilizacyjnego - zwiększania dostępności dóbr. Jednym z nich jest muzyka.
-Jej podstawowe funkcje, te estetyczne i egzystencjalne, nie zmienią się nigdy, dlatego mówienie o rewolucji uważam za przesadę - ocenia profesor Leszek Korporowicz, socjolog kultury. - Bardzo szybko zmienia się natomiast sfera techniki, która sprawia, że dostępność niesionych przez muzykę treści jest ogromna. Muzyka stała się rodzajem danych - można je przetwarzać, przesyłać w dowolnym miejscu i czasie. Zdaniem profesora dzięki temu wyraźnie zwiększa się i intensyfikuje nasze uczestnictwo w kulturze.
Większy dostęp do utworów ułatwia sprawę nam - odbiorcom, ale czy nie zmniejsza przyjemności słuchania piosenek? Czy muzyka nie znaczy dla nas mniej, skoro coraz o nią łatwiej?
Dr Andrzej Leder, filozof kultury: - Powszechna obecność muzyki zmieniła sytuację słuchaczy. Często zamiast szukać ulubionej muzyki, koncentrują się na unikaniu tej, której nie chcą słuchać. Jednocześnie rośnie rola muzyki jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta