Zwierciadła na wulkanie
Dzięki teleskopom kosmicznym astronomowie mają do czynienia z prawdziwym "żniwem" unikalnych zdjęć. W przestrzeni okołoziemskiej teleskop Hubble'a pracuje w promieniowaniu widzialnym, teleskop Chandra w rentgenowskim i teleskop Spitzer w podczerwieni. A jednak teleskopy zainstalowane na powierzchni naszej planety najlepsze lata mają dopiero przed sobą.
Dowiodła tego międzynarodowa ekipa pod kierunkiem prof. Guy Perrina z obserwatorium paryskiego (Paris-Meudon). Naukowcy połączyli światłowodami dwa potężne teleskopy zainstalowane na szczycie hawajskiego wygasłego wulkanu Mauna Kea - są to teleskopy Keck I i Keck II. Tym samym ich możliwości zwiększyły się wielokrotnie.
W czasie prób połączonych teleskopów udało się zaobserwować światło z konstelacji Herkulesa, mimo niesprzyjających warunków do obserwacji (duża ilość pary wodnej w powietrzu). Aktualnie dopracowywane są wszystkie szczegóły. W maju, gdy połączone zwierciadła będą praktycznie gotowe do użytku, astronomowie zamierzają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta