Jedni świętują, inni pracują
Choć generalnie praca w niedziele i święta jest niedozwolona, to kodeks pracy dopuszcza ją w szczególnych okolicznościach i reguluje ją w dziale VI, w rozdziale VII. Poświęca jej art. 151 9 - 151 12 . Dlaczego w niedzielę praca nie powinna się odbywać? W ten dzień bowiem ma przypadać obowiązkowy nieprzerwany cotygodniowy odpoczynek (art. 133 § 3 k.p.).
Gdzieniegdzie popracująWyjątkowo jednak praca w te dni jest dopuszczalna (art. 151 10 k.p. - patrz ramka). Lista tych okoliczności została skonstruowana według kilku kryteriów: > rodzaju pracy (pkt 1, 4, 6, 7, 9 - np. przy prowadzeniu akcji ratowniczej, przy remontach, pilnowaniu mienia), > gałęzi gospodarki (pkt 5, 8 - np. w transporcie, rolnictwie), > określonego typu organizacji pracy (pkt 2, 3, 10 - np. w ruchu ciągłym, na zmianach).
Rodzaj pracy czy gałąź gospodarki to kryteria bardziej ogólne. Natomiast przy rodzaju prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności w kodeksie użyto sformułowania "w szczególności". W nim jedynie przykładowo wymieniono placówki, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta