Jak oddać fiskusowi mniej
Dotyczy to przede wszystkim ulg mieszkaniowych: remontowej, która skończyła swój żywot 31 grudnia 2005 r., obowiązującej w trybie praw nabytych ulgi na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej i ulgi na spłatę odsetek od komercyjnych kredytów zaciągniętych na kupno nowych mieszkań i na budowę.
Trzeba pamiętać o ogólnych zasadach odnoszących się do wszystkich ulg, a mianowicie, że: > odliczyć można tylko wydatki faktyczne, > ich wysokość musi być udokumentowana, niektórych koniecznie fakturami VAT, pokwitowaniami (wyjątek: niektóre odliczenia w ramach ulgi na rehabilitację niepełnosprawnych).
1. ULGI MIESZKANIOWEUlg mieszkaniowych (poza odsetkową), w tym również zlikwidowanej definitywnie z końcem 2004 r. dużej ulgi budowlanej, dotyczy zasada, że jeśli przysługujące za dany rok odliczenie jest wyższe niż podatek należny od danej osoby, nadwyżkę niepokrytą podatkiem wolno odliczyć od podatku w roku lub latach następnych, aż do pełnego odliczenia, czyli nawet w zeznaniach za 2006 r. i lata następne.
Jeżeli osoba płacąca ten ryczałt jednocześnie uzyskuje dochody opodatkowane na zasadach ogólnych (np. z prowadzonego sklepu płaci ryczałt od przychodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta