Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szanse ukryte w skrzyni

06 marca 2006 | Ekonomia | MS
źródło: Nieznane

Dwie wiejskie wspólnoty do dziś korzystają z praw, jakie w 1605 roku nadał im cesarz Rudolf II Szanse ukryte w skrzyni Czterysta lat temu siedmiu mieszkańców wsi Kadłub na Opolszczyźnie kupiło sobie wolność - a także majątek, który do dziś przynosi dochody ich potomkom. Najstarszy z dokumentów przechowywanych przez mieszkańców Kadłuba Wolnego pochodzi z 1580 roku — mówi Artur Czaja, obecny strażnik skrzyni (c) ARCHIWUM

Ta historia zaczęła się w 1605 roku. Siedmiu chłopów z Kadłuba Wielkiego postanowiło wykupić się z poddaństwa. Skąd mieli pieniądze - nie wiadomo, ale miejscowemu dziedzicowi - był nim podstoli cesarski Jan von Bess - złożyli konkretną ofertę. Za dwa i pół tysiąca talarów miał dać swoim kmieciom wolność "po wsze czasy", a gminie sprzedać pokaźny majątek. Składały się nań cztery tysiące mórg gruntów ornych i lasów, a także stawy oraz karczmy. Von Bess na propozycję przystał i wiosną 1605 roku zawarł z mieszkańcami Kadłuba umowę. Jej prawomocność w grudniu 1605 roku potwierdził cesarz Rudolf II, zobowiązując swoich następców do jej przestrzegania.

Dokumenty opatrzone woskowymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3781

Spis treści
Zamów abonament