Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec z dowolnością

12 sierpnia 1995 | Ekonomia | KJ

Ulgi, odroczenia, zaniechania, rozłożenia na raty

Koniec z dowolnością

Ministerstwo Finansów wprowadziło ograniczenia w udzielaniu indywidualnych ulg podatkowych. Zamiast 49 dyrektorów izb skarbowych, 337 naczelników urzędów skarbowych, wszystkich wójtów i burmistrzów w Polsce, o udzieleniu ulg pojedynczym podatnikom decydować będzie pięcioosobowy zespół w MF.

Z pisma wysłanego w tej sprawie do urzędów i izb skarbowych wynika, że "indywidualne ulgi uznaniowe mogą być udzielane tylko w wypadkach, gdy istnieje prawny obowiązek udzielenia ulgi". Jak wiadomo, podstawę prawną do udzielania ulg daje między innymi ustawa o zobowiązaniach podatkowych. Jednak jej przepisy dają organom podatkowym "prawo" udzielania ulg, umorzeń, odroczeń itd. , a nie "obowiązek".

Odtąd więc urzędy skarbowe, izby skarbowe, wójtowie i burmistrzowie będą udzielać ulg w indywidualnych sprawach tylko tam, gdzie mają taki obowiązek prawny albo gdzie zadecydował tak ministerialny zespół.

Dziś prawo do wydawania ulg ma nie tylko minister finansów, ale i wszystkie organy podatkowe. Minister musi wydać zarządzenie. Organ podatkowy wydaje decyzje w indywidualnych sprawach.

Co może minister

Art. 8 ust. 1 ustawy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 555

Spis treści
Zamów abonament