Jak oszukać państwo opiekuńcze?
Kanada: imigranci na cenzurowanym
Jak oszukać państwo opiekuńcze?
Jerzy Jastrzębowski z Toronto
Od początku tego roku życie publiczne w Kanadzie stoi pod znakiem oszczędności budżetowych. Najpierw, w kwietniu, Izba Gmin uchwaliła najbardziej surowy od czasów II wojny światowej budżet federalny. Deklarowanym celem rządu w Ottawie jest sprowadzenie deficytu budżetowego z blisko sześciu procent Produktu Krajowego Brutto (PKB) w 1994 r. do trzech procent PKB w 1997 r. Metodą do osiągnięcia tego celu są drastyczne cięcia w wydatkach na utrzymanie aparatu państwa (m. in. zwolnienie z pracy w ciągu trzech lat czterdziestu pięciu tysięcy urzędników federalnych) oraz obniżenie poziomu subsydiów na cele społeczne. Ottawa redukuje sumy wypłacane co roku rządom prowincji w ramach tzw. Transfer Payments. Redukcje idą w miliardy dolarów.
W ślad za rządem federalnym podążają -- bo muszą -- rządy poszczególnych prowincji. Wprawdzie każda z dziesięciu prowincji Kanady jest autonomiczną jednostką z własnym parlamentem, rządem, policją i oczywiście z własnym budżetem, wprawdzie Ottawa nie jest w stanie zmusić żadnego rządu prowincji do posunięć budżetowych, jednak działa przymus ekonomiczny.
W najbogatszej prowincji, Ontario -- 10 milionów mieszkańców, lecz PKB znacznie większy od PKB 39-milionowej Polski -- w wyniku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta