Cesarska ropa
Polskie giełdy towarowe
Cesarska ropa
Już w średniowieczu górska ludność Karpat zwróciła uwagę na czarnozieloną gęstą ciecz o specyficznym zapachu, wydobywającą się ze szczelin górskich. Stosowano ją do leczenia chorób skórnych u zwierząt i smarowania drewnianych osi wozów. W 1852 r. magister farmacji, Ignacy Łukasiewicz (ur. 27 marca 1822 r. w Zadusznikach k. Mielca) , wraz z Janem Zehem, po wielu próbach -- w wyniku destylacji ropy naftowej -- wydzielił w laboratorium aptecznym we Lwowie naftę. Większość Polaków kojarzy Ignacego Łukasiewicza z wynalezieniem lampy naftowej (1853 r. ), zapominając o jej współtwórcy -- lwowskim blacharzu, Bratkowskim. Geniusz Łukasiewicza powinniśmy łączyć także z opracowaniem metody destylacji ropy na skalę przemysłową; Ignacy Łukasiewicz był współzałożycielem pierwszej kopalni ropy naftowej w Bóbrce k. Krosna (1854 r. ), a w 1856 roku zbudował pierwszą na świecie destylatornię ropy w Ulaszowicach k. Jasła.
Skończył się czas wydobywania w Galicji tzw. oleju skalnego wiadrami z ręcznie kopanych studni. W 1884 r. wprowadzono kanadyjski system wierceń, umożliwiający osiąganie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta