Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cesarska ropa

12 sierpnia 1995 | Ekonomia | IG

Polskie giełdy towarowe

Cesarska ropa

Już w średniowieczu górska ludność Karpat zwróciła uwagę na czarnozieloną gęstą ciecz o specyficznym zapachu, wydobywającą się ze szczelin górskich. Stosowano ją do leczenia chorób skórnych u zwierząt i smarowania drewnianych osi wozów. W 1852 r. magister farmacji, Ignacy Łukasiewicz (ur. 27 marca 1822 r. w Zadusznikach k. Mielca) , wraz z Janem Zehem, po wielu próbach -- w wyniku destylacji ropy naftowej -- wydzielił w laboratorium aptecznym we Lwowie naftę. Większość Polaków kojarzy Ignacego Łukasiewicza z wynalezieniem lampy naftowej (1853 r. ), zapominając o jej współtwórcy -- lwowskim blacharzu, Bratkowskim. Geniusz Łukasiewicza powinniśmy łączyć także z opracowaniem metody destylacji ropy na skalę przemysłową; Ignacy Łukasiewicz był współzałożycielem pierwszej kopalni ropy naftowej w Bóbrce k. Krosna (1854 r. ), a w 1856 roku zbudował pierwszą na świecie destylatornię ropy w Ulaszowicach k. Jasła.

Skończył się czas wydobywania w Galicji tzw. oleju skalnego wiadrami z ręcznie kopanych studni. W 1884 r. wprowadzono kanadyjski system wierceń, umożliwiający osiąganie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 555

Spis treści
Zamów abonament