Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyłuskiwanie prawdy

12 sierpnia 1995 | Plus Minus | KK

Wyłuskiwanie prawdy

Po co komu, u progu III tysiąclecia naszej ery, książka o mitach z III tysiąclecia przed naszą erą? Kogo dziś obchodzi ta tematyka? Na potrzeby licealistów wystarczą "Mity Greków i Rzymian" Wandy Markowskiej, salonowi erudyci mają do dyspozycji "Mity Greckie" Jana Parandowskiego, mole uniwersyteckie korzystają z mitologii greckiej Roberta Gravesa. Jaki jest powód pisania, wydawania, czytania kolejnej książki o tej tematyce, jaką jest "Symbol i mit starożytnej Grecji" Jerzego Piechowskiego? Ci, których nie interesuje los człowieka (mimo że mu podlegają) , nie mają powodu sięgać po tego rodzaju lektury, pozostali -- owszem.

Losem, sensem życia, sprawami ostatecznymi zajmują się religie, ale nie wszystkim odpowiadają ich odpowiedzi. Tematyką tą interesuje się również sztuka, lecz nie wszyscy rozumieją jej wypowiedzi. Nauka, której współczesny cywilizowany człowiek WIERZY najbardziej, nie ma w tych sprawach nic do powiedzenia. Dlatego zainteresowani wciąż sięgają do mitów, które są -- jak powiada Jerzy Piechowski -- "tym samym, co wówczas, kiedy się rodziły: symbolem i pytaniem o los...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 555

Spis treści
Zamów abonament