Poprawki do Curzona
16 sierpnia 1945 r. podpisano polsko-radziecki układ graniczny
Poprawki do Curzona
50 lat temu, 16 sierpnia 1945 r. Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej podpisał umowę o granicy polsko-radzieckiej zrządem ZSRR. Przebieg tej granicy nie różnił się praktycznie od linii, jaką przyjęto w umowie zawartej między PKWN i rządem radzieckim 26 lipca 1944 r.
Premier Osóbka-Morawski przyznał na posiedzeniu rządu, że polskie postulaty korekty przebiegu granicy wschodniej podczas rozmów poprzedzających zawarcie umowy z 16 sierpnia 1945 zostały odrzucone przez stronę radziecką, uważającą, że umowa o granicy, podpisana z PKWN, była należycie opracowana. Premier dodał: "Z drugiej strony poradzono nam, by lepiej w naszym interesie nie pretendować do zmian".
Podczas rozmów poprzedzających zawarcie umowy między PKWN a rządem radzieckim, stronie polskiej udało się uzyskać tylko jedno ustępstwo ze strony Stalina -- w rejonie Puszczy Białowieskiej, ostatecznie podzielonej między dwa państwa, choć w protokole PKWN z 25 lipca 1944 r. znajduje się także postulat przyłączenia Lwowa i zagłębia naftowego do Polski. Jednak nie zdecydowano się go sformułować na piśmie do MSZ ZSRR, a tylko umotywować ustnie podczas rozmów. W sprawie Lwowa Stalin powiedział: "O ile chcecie prowadzić walkę z Ukraińcami o Lwów -- to prowadźcie. Ja tego robić nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta