Techniczna prognoza branżowa
Techniczna prognoza branżowa
Po raz pierwszy od dłuższego czasu tydzień zakończył się wzrostem wszystkich indeksów giełdowych. Najsilniejszą zwyżkę zanotował wskaźnik rynku równoległego WIRR (+7, 5 proc. ), głównie za sprawą dwóch walorów: Amerbanku (wzrost o 29, 7 proc. ) i Efektu (wzrost o 20, 3 proc. ). Ciekawostką jest, że w przypadku pierwszej z ww. spółek silną zwyżkę potwierdza rosnący tygodniowy wolumen (+43 proc. ). Dla Efektu jednak wolumen ten jest o 8, 5 proc. mniejszy niż w poprzednim tygodniu. Widać to było zresztą na poszczególnych wzrostowych sesjach, podczas których w ogromnej większości nie dochodziło do pełnej realizacji transakcji. Ostatnie notowania tego waloru można więc uznać za zdecydowanie spekulacyjne. Ich podłoże wydaje się jednak fundamentalne, tj. odsprzedaż przez firmę udziałów w telewizji "Wisła".
Z większą konsekwencją realizowane są zamierzenia inwestycyjne co do możliwości zwrócenia spółce Stalexport SA nadpłaty podatku wynikłego z różnic kursowych. Zasądzona na rzecz firmy kwota przekracza 50 mln zł. Przez ostatnich pięć sesji kurs Stalexportu wzrósł o 18 proc. przy dwukrotnie większym wolumenie obrotów. W środę i czwartek walor zanotował ponadto dwa kolejne maksima kursowe. Odzyskiwanie podatków nie jest zapewne podstawową działalnością spółki, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta