Od feminizmu do judaizmu
Bea Wyler -- pierwsza kobieta na urzędzie rabina w RFN
Od feminizmu do judaizmu
Objęcie przez kobietę urzędu rabina w malutkiej gminie żydowskiej w Oldenburgu wywołało zamieszanie wśród rabinów płci męskiej i liczne protesty ze strony Centralnej Rady Żydów w Niemczech. To jednak nie wpłynęło na decyzję Bei Wyler, 44-letniej Szwajcarki, byłej agronom, byłej dziennikarki i feministki.
Tam, gdzie zbierze się dziesięciu mężczyzn może zostać odprawione nabożeństwo -- taka jest zasada ortodoksyjnego judaizmu. Jako że większość wiernych w gminie żydowskiej w Oldenburgu stanowią kobiety, zamieniono słowo "mężczyźni" na "ludzie".
Bea Wyler, pierwsza w Niemczech kobieta-rabin, która opiekuje się również gminą żydowską w Brunszwiku, wychowała się w małym miasteczku koło Zurychu, przez długie lata nie interesowała się bliżej swoim pochodzeniem żydowskim i judaizmem. Wprawdzie jako dziecko uczęszczała na zajęcia z religii żydowskiej, ale jak twierdzi -- nie bardzo lubiła te zajęcia, bo odbywały się po lekcjach. W każdy piątek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta