Węglowe rachunki
Koksownie importują węgiel za 55 USD, kopalnie eksportują za 40 USD
Węglowe rachunki
Dwie koksownie (Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej i Zdzieszowice w Katowicach) oraz jedna huta (im. Sendzimira) jeszcze w tym miesiącu rozpoczną import poważnych ilości węgla z Ameryki Północnej i z Rosji. Od 1 lipca br. spółki węglowe wstrzymały dostawy węgla koksującego dla "zbuntowanych" koksowni, które nie zgadzają się na narzucone przez górnictwo ceny, przekraczające 70 USD za tonę (loco kopalnia) . Widok mijających się w portach statków zpolskim węglem, sprzedawanym za granicę za ok. 40 USD/ t, ze statkami z węglem amerykańskim, kupowanym przez koksownie za ok. 55 USD/ t, byłby być może śmieszny, gdyby nie był prawdziwy.
Z rachunków koksowni wynika, że mimo cła (z podatkiem granicznym ok. 14 proc. ), chroniącego krajowy węgiel przed importem, węgiel z USA będzie po przetransportowaniu na plac koksowni tańszy od w ęgla przewiezionego z pobliskiej kopalni o 4-8 USD. Węgiel z Rosji natomiast, dostarczony do koksowni szerokim torem, będzie tańszy od krajowego o ok. 10-12 USD. Pierwsze dostawy z Rosji są już w drodze.
Trwający kilka lat konflikt między górnictwem a koksownictwem zaostrzył się wiosną 1995 r. Górnictwo jednostronnie wypowiedziało wówczas wieloletnią umowę zawartą w grudniu 1993 r. , w której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta