Bohdan Skaradziński: "Sąd Boży 1920"
Tytuł miesiąca
Bohdan Skaradziński: "Sąd Boży 1920"
75-lecie Bitwy Warszawskiej, do której to przylgnęło miano "cudu nad Wisłą", zaowocowało książkami przypominającymi rok 1920 i odniesione wówczas przez polską armię jedno z nielicznych w naszych najnowszych dziejach zwycięstw militarnych. Wśród tych pozycji "Sąd Boży 1920" Bohdana Skaradzińskiego wyróżnia się nie tylko poziomem refleksji -- do czego nas autor zdążył przyzwyczaić -- ale i temperamentem politycznym, i osobistym, emocjonalnym stosunkiem do omawianego tematu, co sprawia, że wydarzenia sprzed trzech ćwierćwieczy wymykają się pod piórem autora perspektywie historycznej. Stają się ważnym elementem naszej współczesności, dowodząc ciagłości historii.
Dzieje się tak nie tylko dlatego, że Bohdan Skaradziński bardzo często wplata w tok narracji dygresje odnoszące się do obecnej sytuacji w Polsce. Wtręty te początkowo mogą razić czytelnika, który np. niekoniecznie za swój przyjmuje pogląd autora, iż w stosunkach z Ukrainą wciąż "nieumiejętność sąsiedzkiego współdziałania kamuflujemy mamrotaniem przyjaznych frazesów". Szybko jednak akceptuje się te przeskoki i przerzutnie z "przedwczoraj" do "dziś", zwłaszcza że fakty przytaczane przez Bohdana Skaradzińskiego -- mało znane lub zapomniane, co i raz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta