Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Półmisek pawich piór

07 kwietnia 2007 | Plus Minus | TC
źródło: Nieznane

Półmisek pawich piór Renesansowa uczta to spektakl, który miał świadczyć o potędze i wspaniałości gospodarza. Najmniej w tej ceremonii chodziło o jedzenie, zwłaszcza że większość potraw była po prostu niejadalna

7 czerwca 1473 r. tytularny kardynał bazyliki św. Sykstusa w Rzymie Pietro Riario urządził bankiet na cześć Eleonory Aragońskiej, córki Ferrantego, króla Neapolu. Eleonora ze swoim orszakiem podróżowała właśnie do Ferrary, gdzie miała poślubić tamtejszego księcia Ercole I d'Este, i zatrzymała się na parę dni w Rzymie.

Riario, ulubiony siostrzeniec papieża Sykstusa IV, był typowym nosicielem raka rozpusty, który toczył Kościół rzymski w drugiej połowie XV wieku. Arogant i gwałtownik oddający się bez opamiętania rozkoszom życia, pierwszoplanowa postać życia towarzyskiego Rzymu, które ubarwiał swymi luksusowymi bankietami i raczej nieskromnymi nocnymi zabawami. Zmarł, mając zaledwie 28 lat, być może otruty, a może jedynie z niestrawności wywołanej obżarstwem. Wśród jego zalet bynajmniej nie moralnego charakteru należy wymienić, że był mecenasem sztuki i uznanym arbitrem w kwestii biesiadowania.

Bankiet na cześć Eleonory był oczywiście pretekstem mającym podkreślić rolę przywódczą Kościoła, a w szczególności Sykstusa IV,w rozgrywkach politycznych pomiędzy państwami Półwyspu Apenińskiego. Był to wspaniały i rozbudowany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4126

Spis treści
Zamów abonament