Daninę płacimy tylko od części, która jest budowlą
- Nasza spółka posiada elektrownię wiatrową. Od 2004 r. w deklaracji na podatek od nieruchomości wykazywaliśmy jedynie wartość linii energetycznej, budynek sterowni, fundament pod urządzeniem do wytwarzania energii. Pomijaliśmy natomiast całą wartość konstrukcji elektrowni wraz z urządzeniami, które przede wszystkim służą do przetwarzania energii wiatru na energię elektryczną. Poprawność naszej deklaracji została zakwestionowana. Wójt gminy żąda od nas zapłaty podatku od wartości całej elektrowni. Czy słusznie? - pyta czytelnik DF.
W zasadzie wątpliwości nie budzi opodatkowanie budynku sterowni. Jeżeli spełnia ona warunki pozwalające na sklasyfikowanie jej jako budynku w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (uopol), powinna być opodatkowana według najwyższych stawek, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b), liczonych od metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. W przeciwnym razie sterownia podlega opodatkowaniu jako budowla, a podatek powinien być naliczony od jej wartości.
Decyduje prawo budowlaneJeśli chodzi o pozostałe elementy elektrowni wiatrowej, należy rozważyć, czy mieszczą się one w pojęciu budowli. Definicja z art. 1a ust. 1 pkt 2 uopol wskazuje, że jest to obiekt budowlany w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta