Zredukuj udział akcji w portfelu
Sytuacja na światowych giełdach jest ostatnio bardzo zmienna. Trudno przewidzieć, czy trwająca od 2003 roku hossa się utrzyma, czy też po krótkim odreagowaniu korekty indeksy dalej będą spadać. Wszystko zależy od informacji z rynku amerykańskiego. W piątek zostaną ogłoszone dane na temat sprzedaży nowych domów.
Jak podkreśla Piotr Kuczyński, analityk firmy Xelion Doradcy Finansowi, głównym problemem są nie kredyty hipoteczne w USA, ale instrumenty finansowe oparte na tych kredytach, szeroko wykorzystywane przez fundusze hedgingowe. Skala problemu może być duża, bo fundusze te zgromadziły już aktywa o wartości 2600 mld dolarów.
Fundusze hedge w ogromnym stopniu wpływają na zmienność i nieprzewidywalność rynku. Bardzo często stosują automatyczne systemy transakcyjne o zbliżonej strategii, niedostosowane do zmieniającej się sytuacji. W wyniku tego reagują w podobny, schematyczny sposób. Nie uwzględniają wielu zmiennych, np. komunikatu Fed o obniżce stóp dyskontowych. Przyczynia się to do rozchwiania rynku i może prowadzić nawet do jego załamania.
W Polsce bardzo duży wpływ na sytuację na giełdzie mają fundusze inwestujące w akcje; w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta