Konwencja wiedeńska: kontrahent gwarantuje, że towar będzie zgodny z umową
Taki wniosek płynie z precedensowego wyroku Sądu Najwyższego z 11 maja 2007 r. (V CSK 456/06). Jest to pierwsze orzeczenie, które dogłębnie analizuje model umowy sprzedaży przyjęty w konwencji wiedeńskiej o międzynarodowej sprzedaży towarów. Choć w stosunku do Polski obowiązuje ona od 1 czerwca 1996 r. (DzU z1997 r. nr 45, poz.286 -287), nasze sądy mają poważne problemy z jej stosowaniem. Dowodem tego sprawa, której dotyczy wskazany wyrok.
Molan-Werk Dittrich GmbH & Co KG z Bremy zamówił w Garbarskiej Spółdzielni Pracy ASKO (obecnie w upadłości) 440 mkw. skóry o określonych parametrach z przeznaczeniem na buty bojowe dla bundeswery. Spółdzielnia zgodnie z umową (ze stycznia2000 r.) przekazała skóry bezpośrednio do producenta butów - zakładów obuwniczych na Podhalu.
Okazało się, że 30 tys. par wykonanych z niej butów nie spełnia wymagań jakościowych, bo skóra nie odpowiadała ustalonym normom jakościowym. Niemiecki kontrahent...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta