Jak wykorzystać boom hutniczy
Z końcem marca 2007 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o redukcji o 26,7 proc. zaproponowanego przez Polskę limitu emisji CO2 w latach 2008 - 2012. Zamiast proponowanych przez rząd 284,6 mln ton, będziemy mieli prawo wyemitować rocznie 208,5 mln ton tego cieplarnianego gazu. Komisja przyjmując plan rozdziału uprawnień do emisji, wzięła pod uwagę również emisje, które w 2005 r. wyniosły "tylko" 203,1 mln ton. Warto też przypomnieć, że w pierwszym okresie działania unijnego systemu, czyli w latach 2005 - 2007, pułap dla Polski ustalono na poziomie 239,1 mln ton rocznie.
Polski rząd reprezentowany przez ministra środowiska oprotestował decyzje KE do Trybunału Europejskiego. Podobnie uczynili Czesi po tym, jak ich limity emisji zostały obniżone o 15 proc. w stosunku do postulowanych pułapów. Trudno dziś jednoznacznie stwierdzić, jakie będą ostateczne wyniki sporu na linii Warszawa - Bruksela. Jedno jest pewne, jeżeli limity na najbliższe lata nie zostaną podniesione, polskie hutnictwo nie będzie mogło w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta