Rok nadspodziewanie dynamicznych małych polskich firm
Czołówka polskiej gospodarki szybko zwiększała w ubiegłym roku swoje przychody, a jeszcze szybciej zyski. Nareszcie ponad połowę peletonu stanowiły przedsiębiorstwa należące do polskiego prywatnego kapitału
ignacy morawski
Ubiegły rok był dla firm jak haust świeżego powietrza. Po latach stagnacji zaczął rosnąć popyt krajowy, na czym szczególnie skorzystały mniejsze podmioty, którym trudniej zdobywać rynki zagraniczne. Niemal dwie trzecie firm, które były uwzględnione na Liście 2000 zarówno w tym, jak i zeszłym roku, zanotowały dwucyfrowy wzrost przychodów. Łącznie obroty przedsiębiorstw z listy zwiększyły się o 13 proc., a zysk netto o 16 proc. A zatem wyższa była również rentowność przedsiębiorstw.Lista jest zdominowana przez podmioty działające w sektorach przetwórstwa przemysłowego oraz handlu i napraw. Pod względem przychodów stanowią one aż 70 proc. całej grupy. Wśród przemysłowców dominują dwie branże: spożywcza i transportowa. Nic dziwnego. Polska to kraj rolniczy, z silnym sektorem spożywczym. Z drugiej strony europejski przemysł samochodowy od dawna upatrzył sobie Polskę jako jedno z ulubionych (oprócz Czech i Słowacji) miejsc inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Wśród przedsiębiorstw handlowych natomiast dominują hurtownicy, którzy zajmują aż 65 proc. całej branży handlowej (pod względem przychodów). Większość z tych firm to prywatne podmioty polskie.
Polskie firmy w natarciu
Lista 2000 jest doskonałą okazją do głębszego spojrzenia w organizm polskiej gospodarki. Mało jest w Polsce tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta