Gospodarka w innowacyjnej zapaÊci
Jesteśmy trzecim krajem w Unii Europejskiej pod względem liczby absolwentów uczelni; kształcimy dziesiątki tysięcy inżynierów i specjalistów innych dziedzin. I bardzo słabo wykorzystujemy ten potencjał
W statystykach patentów, eksportu produktów high-tech, innowacyjności jesteśmy w unijnym ogonie.Przeznaczając zaledwie 0,57 proc. PKB na prace badawczo-rozwojowe – nad nowymi technologiami i produktami – Polska jest jednym z najmniej inwestujących w nowoczesność krajów UE. Wyprzedza tylko Słowację, Bułgarię, Cypr, Rumunię – wskazuje tegoroczny raport Komisji Europejskiej „Key figures 2007 on science, technology and innovation”. Przeciętnie w Unii przeznacza się na ten cel 1,84 proc. PKB. Wydatki krajów, które inwestują najwięcej, stanowią od 2,5 proc. (Niemcy) do 3,5 – 4 proc. (Finlandia, Szwecja) PKB. Nie tylko te znane z innowacyjnych produktów kraje łożą znaczne kwoty na prace rozwojowe. Znaczenie tych nakładów docenia także nasz sąsiad Czechy (wydaje 1,42 proc. PKB).
Mało, coraz mniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta